Ми памятаємо. Іван Бердаль (1928-1986))

15 березня 1928 року у селі Вілька (сьогодні Сяноцький повіт Республіки Польща) на Лемківщині народився Іван БЕРДАЛЬ – різьбяр, один з кращих представників рельєфної різьби по дереву.

Вирішальне значення у виборі майбутньої професії мало місце народження. Село Вілька історично стало одним з осередків (разом із селом Балутянка) різьбярства на Лемківщині, представниками якої здавна була родина Бердалів. Різьбити Іван навчився від батька Григорія Бердаля (1887-1960), який спеціалізувався на виготовленні традиційних тарілок, скринь, палиць та оздобі лемківських садиб.

Його першими роботами були скульптури малих форм, які відтворювали образи тварин, зокрема, олені, орли, лисиці, зайці тощо.

В результаті переселення у 1945 році разом з родиною він опинився в Україні. Певний час жив у селі Гутисько (поблизу Бережан) на Тернопільщині, а згодом переїхав до Трускавця, де прожив до кінця своє життя.

Автор таких скульптур як «Лісоруби» (1960), “Лемківська садиба”, «Підпільна рада на Лемківщині», «Ранок у лемківській хаті», «Збір металобрухту» (1968), “Бойківське подвір’я” (1969), «Серни» (1980),  скульптурної групи «Гномики» та інших.

Різьбярством також займався його молодший брат Микола (1931-2008), відомий як автор анімалістичної пластики. Сьогодні родинну різьбярську справу продовжує син Івана Бердаля Юрій (1957).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *