Ми памятаємо. Павло Лопата (1945) та Василь Шалайда (1922-1978)

Lopata_Pavlo

20 березня 1945 року в селі Калинів (сьогодні Республіка Словаччина) на Лемківщині народився Павло ЛОПАТА – канадський художник українського походження.

Закінчив середню загальноосвітню школу у Межилабірцях (1963), а в 1966 році вступив на відділ художньої творчості Братиславського університету (1966-1969).

У 1969 року після окупації краю радянськими військами емігрував до Канади. Тут він закінчив Коледж Жоржа Брауна (George Brown College), де отримав диплом з комерційного мистецтва (1972), та мистецьку колегію в Онтаріо (1986).

Основна тематика його робіт змальовує побутові картини у минулого України, зокрема смутні часи сталінщини та брежнівщини, портрети, національні пейзажі, твори церковного (лемківські церкви, ікони, релігійні сюжети) та декоративного мистецтва.

Значна частина доробку художника знаходяться в галереях Канади, США, Словаччини, Чехії, Польщі та України. Бере активну участь в організації українського культурного життя, організацією виставок, займається написанням рецензій та спогадів про окремих українських художників.

Станом на 2010 рік у Павла Лопати відбулося 24 персональних виставок.

* * *

Shalaiyda_Vasyl

21 березня 1922 року в селі Балутянка на Лемківщині (Сяноцький повіт, Республіка Польща) народився Василь ШАЛАЙДА – різьбяр по дереву у стилі плоскої та круглої різьби.

Навики різьби почав опанував у дитячі роки, наслідуючи давню родинну традицію. Також цьому сприяло місце народження, яке було одним з центрів різьбярства на Лемківщині.

У 1939 році закінчив Торговельну школу в Сяноці. У 1945 разом з родиною був переселений на територію України і оселився в Одесі, де прожив більшу частину свого життя.

Працював викладачем Одеської архітектурно-художньої школи, а згодом на виробничому комбінаті Одеського художнього фонду (1953-1978).

Спеціалізувався у ділянці традиційної лемківської народної плоскої різьби (тарілки, попільнички) у вигляді різноманітних переплетень стилізованих листків дуба, винограду, клена, явора. Працював також у техніці круглої різьби та скульптурного портрета. Також захоплювався монументально-декоративною різьбою.

Серед найвідоміших творінь «Квіти для Шевченка» (1940-і), «Олень», «Кінь», «Зубр», «Материнство», «Лисичка з півнем» (усі 1950-і роки), «Тарас Шевченко» (1964), «Рибак» (1968), «Леся Українка» (1976), панно «Артек», стенд для павільйону «Дари моря».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *