Ми памятаємо. Іванна Іванусів (1909-2000)

 

У 1943 році родина на короткий час знову повернулася на Івано-Франківщину, а вже звідти подалася на Захід. Спочатку вона жила в Софієнвальді (Німеччина), далі були Пфаркірхен (сьогодні Австрія) та Берхтесгаден (Німеччина), аж поки в 1948 році не опинилась в Канаді. Починаючи з 1950 року і до самої смерті Іванна Іванусів проживала із сім’єю в Едмонтоні.

 

Саме тут мисткиня розпочала займатись гончарством. Сюди вона принесла із собою тисячолітню традицію українського гончарства, особливо відчутний вплив Прикарпаття та кераміку з явним наслідуванням трипільської культури з суворо обмеженою колоритністю. Вона вправно володіла гончарним кругом, а також освоїла місцеву техніку задимлювання та випалювання виробів на відкритому повітрі.

 

Багато її виробів (посуд, глечики тощо) прикрашені традиційним стилізованим рослинним орнаментом, розмальовані переважно коричневими фарбами, вохрами та зеленню. Окреме місце в її творчості займають глиняні півники та курочки, в основному вирізані з пластів глини та багато розмальовані.

 

Починаючи з 1982 року вона здійснила кілька поїздок до Європи, отримавши змогу відвідати Лемківщину.

 

У зв’язку з хворобою Іванна Іванусів була змушена припинити свою творчу роботу в ділянці кераміки. Померла мисткиня 24 січня 2000 року і похована.в Едмонтоні.

 

МИ ПАМЯТАЄМО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *