Роботи є більше, ніж досить – Софія Федина

А від чого почнеться головування?

Софія ФЕДИНА: Роботи насправді є багато, але п’ять років – це теж чимало часу. Звичайно, гаяти його не можна.

Думаю, що зможемо досягнути поступу, спокійно виконуючи справу за справою. Важливим напевно буде об’єднання всіх лемківських організацій та усвідомлення громаді її прав. Тепер майже вся активність виконується силами окремих діячів та структур, а насправді вони мають право на підтримку від тих держав, де проживають. Про це передусім говорять такі документи, як статут Організації Об’єднаних Націй – в ньому ґарантується забезпечення прав національних меншин, право націй і народів на самовизначення.

Черговий важливий момент – це дослідження лемківської спадщини, але не лише для того, щоб опрацювання лежали в бібліотеці. Лемківська культура є однією з найяскравіших, найцікавіших і водночас – найменш досліджених. Тому треба зосередитись на її популяризації: цим даватимемо лемкам можливість зберегти свою ідентичність і розвиватися.  

Які ще виклики стоять перед громадою?

Передусім, нас нема в Інтернеті настільки, наскільки цього хотілося б. Говорячи про «нас», маю на увазі тих лемків, які почуваються українцями і русинами-українцями. Нині ми якоюсь мірою програємо інформаційну кампанію з тими, хто хоче відокремлення нашої громади від українського етносу. Тому важливо, щоб швидко переключитися на новітні способи донесення й розповсюдження інформації. На жаль, середній вік членів організації досить високий, тому черговий важливий момент – залучення молоді. Потрібно так діяти, щоб вона віднаходила свою ідентичність і водночас приєднувалася до наших структур.

Звичайно, варто запрошувати й тих, хто не є лемком, але хоче долучитися до цієї великої спільноти. Мають відбуватися не просто конференції, на яких зачитують довгі й нудні доповіді, чи звичайні, типові концерти. Маю на думці, наприклад, наукові школи, літні табори та заходи задля включення лемків у такі представницькі органи, як Молодіжний європейський парламент або Об’єднана рада молоді світу. Знаю, що роботи є більше, ніж досить, тому дуже розраховую на патріархів лемківського роду, які зможуть поділитися досвідом і знаннями. Від себе ґарантую, що всю молодечу енергію буду спрямовувати в потрібне русло. […]

Спілкувався Григорій Сподарик


«Наше слово» №22, 27 травня 2012 року


{jcomments on}

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *