Прес-реліз. Наукова конференція “Акція “Вісла” – завершальний етап депортації українців Польщі”

Symbol

 

28 квітня 1947 р. шість дивізій Війська Польського розпочали виселення українського населення із західних окраїн українських етнічних земель, що в кінцевій фазі Другої Світової війни опинилися в межах Польщі. Це виселення отримало військову назву операції “Вісла”. Операція тягнулася кілька місяців і, практично, закінчилася в жовтні 1947 р. Проводилася вона з великими знущаннями над українцями і з особливою брутальністю. Було депортовано на захід і північ Польщі близько 150 тисяч осіб. Одночасно заарештовано і ув’язнено у післягітлерівському таборі Явожно, а також просто вбито кілька тисяч українців (у Явожно опинилися 3873 в’язні). Українців виселяли з Ряшівського, Люблінського і Краківського воєводств і розпорошено розселювали на понімецьких землях – в Ольштинському, Кошалінському, Щецінському, Вроцлавському, Зельоноградському і Ґданському воєводствах. За повернення в рідні місця заарештовували. Ця етнічна чистка проводилася під приводом боротьби з Українською Повстанською Армією, кількісний склад якої налічував тоді на даному терені близько 1400 бійців. Депортація мала знешкодити, нібито, допомогу, яку українське населення подавало повстанцям.

 

Цій темі присвячена Міжнародна науково-практична конференція “Акція “Вісла” – завершальний етап депортації українців Польщі. Історична спадщина і суспільна свідомість”, яку проводять Львівська обласна організація Всеукраїнського товариства “Лемківщина”, Головне управління освіти і науки Львівської обласної держадміністрації, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України 29 вересня 2012 року у Львові за адресою: Будинок вчених, вул. Листопадового Чину, 6. Початок об 11 год.

 

До участі запрошені спеціалісти-історики з різних міст України і Польщі, громадські діячі, дипломати, представники української інтелігенції та ін.

 

У межах конференції проходитиме круглий стіл “Етнополітичні наслідки депортацій українців з Польщі у 1944–1951 рр.”.

 

У фойє Будинку вчених будуть розгорнуті такі виставки: книжкова, фотографічна і творчих робіт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *