Огляд подій червня на шляху примирення Польщі і України

Після травневих взаємних образ і докорів польських та українських істориків, після зустрічей журналістів заради примирення двох сусідів України і Польщі, свою важливо роль відіграли переговори між офіційними представниками держав, а також взаємовибачення римо- і греко-католицької церкви, що відбулися у червні. Конфлікт ще не зник, однак він перейшов з площини політичних спекуляцій і емоційних закидів, у русло свідомого порозуміння.

За рішенням Сенату Польщі 20 червня було прийнято ухвалу визнати дії УПА на Волині у 1943 році як такі, що мають “характер етнічної чистки з ознаками геноциду”, але категорично відмовитися від ідеї зробити 11 липня – Днем пам’яті мучеництва кресовян. Надалі деякі неточності у формулюванні ухвали ще будуть допрацьовуватися Сеймом.

null

Важливу роль на шляху порозуміння відіграв приїзд Святослава Шевчука, голови УГКЦ, до Польщі. 28 червня у Варшаві була підписана спільна декларація між римокатолицькою і грекокатолицькою церквами, в тексті якої зазначається: “Просимо прощення у Бога за вчиненні злочини та ще раз закликаємо всіх, українців і поляків, до сміливого відкриття думок і сердець на взаємне пробачення і поєднання”.

 

Після Варшави Блаженніший Святослав завітав в Гурово Ілавецьке з нагоди святкування  1025-річчя хрещення Русі. У рамках візиту Верховний Архієпископ УГКЦ зустрівся із парафіяльними радами, молоддю та духовенством Перемишльсько-Варшавської єпархії, а також очолив Божественну Архієрейську Літургію та освятив копію чудотворної ікони Божої Матері – Ворота Милосерді із Ярослава..

null

У своїй провіді Блаженніший сказав: “Перед виїздом з України мене запитували: “Ваше Блаженство, а чого Ви їдете до Польщі?”. Я їм сказав: “Я їду, щоб боронити образ українця в Польщі і образ поляка в Україні, образ християнських народів, які вміють прощати і просити прощення, вміють любити навіть ворогів і разом співжити пліч-о-пліч, як брати і сестри”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *