27-28 серпня відбувся II Львівський обласний фестиваль лемківської культури «Гомін Лемківщини»

27-28 серпня 2016 року у с. Зимна Вода, біля Львова, вдруге відбулася львівська лемківська ватра – II Львівський обласний фестиваль “Гомін Лемківщини”.

Захід пройшов у с.Зимна Вода, що поблизу Львова, під гаслом “Пам’ятати! Жити! Творити!” і відбувався водночас із заходами відзначення 25-річчя Незалежності України, відзначення 160-ліття від дня народження Івана Франка та в часі вшанування 70-річчя депортації українців Закерзоння.

Фестиваль проводиться з ініціативи Львівської обласної організації Всеукраїнського товариства “Лемківщина” та за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, Пустомитівської районної державної адміністрації, Пустомитівської районної ради, Зимноводівської сільської ради, Пустомитівської районної організації “Лемківщина”, ЛОМГО “Молода Лемківщина” та Фундації дослідження Лемківщини.

II Львівський обласний фестиваль “Гомін Лемківщини”

Напередодні фестивалю «Гомін Лемківщини» було докладено зусилля для покращення інфраструктури, а саме: збудовано нову значно більшу сцену, прокладено водопостачання до місць торгівлі, встановлено смітники, вперше організовано довіз осіб із Зимної Води до місця проведення фестивалю, проведено додаткову лінію електропередач. На жаль, досі не вдалося зробити асфальтове покриття від центральної дороги до ватряного поля.

«Гомін Лемківщини» розпочався у суботу о 14:00 год. відкрив фестиваль голова Львівської обласної організації ВТ “Лемківщина” Степан Майкович. Під час відкриття було піднято національний прапор України та прапор товариства «Лемківщина», вшановано хвилиною мовчання жертв депортації 1944-1951 років, а також відбулось покладення квітів до пам’ятника Івану Франку та Єпіфанію (Никифору) Дровняку у Львові та пам’ятнику депортованих українців Закерзоння у с.Сокільники.

Львівський обласний фестиваль “Гомін Лемківщини”

Владика Володимир разом із священиками УГКЦ провели обряд освячення фестивалю.

Після цього староста фестивалю Олексій Головатий урочисто запалив ватру, що є обов’язковим символом усіх лемківських фестивалів.

Учасників та гостей фестивалю з нагоди свята вітали: голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань Софія Федина, голова Зимноводівської сільської ради Володимир Гутник, голова Пустомитівської РДА Володимир Говенко, голова Пустомитівської Ради Галина Гичка, голова Пустомитівської районної організації «Лемківщина» Володимир Шуркало.

Дещо згодом на фестиваль прибули заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Юрій Підлісний, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, які привітали учасників «Гомону Лемківщини» з нагоди свята

Львівський обласний фестиваль “Гомін Лемківщини”

Протягом двох днів у творчій програмі фестивалю взяло участь понад 40 колективів і виконавців з Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської областей, міста Києва, Польщі і Словенії. Концертну програму традиційно розпочав народний (зразковий) ансамбль пісні і танцю «Лемковина» (кер. Юрій Кондратенко). З-поміж відомих колективів виступали народні хори/ансамблі «Радоцина», «Черемош», «Галицька фермата», Галицький академічний камерний хор, Львівський муніципальний духовий оркестр «Галицькі Сурми», «Лемківська студенка» і «Обрій», «Холмщина» й «Воскресіння», фольклорні хорові колективи «Яворина» і «Бескид», Народний ансамбль народної музики «Джерело», ансамбль «Передзвін», танцювальні колективи «Любисток», «Плеяда» і «Бавниця».

Серед сольних виконавців участь взяли Софія Федина, Андрій Залізко, Каріна Маловшек, Anastel, Володимир Тимцьо, Надія Якторович, Інна Короленко, Марія Попівчак, Ярослав Гунько.

Серед колективів виступили квартет “Tenors BEL’CANTO“, «Serencza», фольк-гурт “Жива” і ANIMA, музичний гурт “Бак-Бенд”, вокальне тріо «Глинна», квартет «Дивоцвіт», дует Ксенії та Юстини Мотрук. У вечері була розважальна програма від FM «Галичина».

Львівський обласний фестиваль “Гомін Лемківщини”

Другий день фестивалю розпочався з недільного Богослужіння та панахиди за жертвами депортацій 1944-1947 років, яку на ватряному полі провів о.-митрат всіх лемків в Україні Анатолій Дуда-Квасняк, о.Степан та Володимир із Зимної Води та о.Мирон з Ряшева (Польща).

Після цього було продовження концертної програми фестивалю “Гомін Лемківщини”.

Загальна кількість учасників та гостей ІІ Львівського обласного фестивалю лемківської культури «Гомін Лемківщини» становила понад 3500 осіб.

Програму фестивалю доповнювали допоміжні культурні та спортивні заходи, які допомагали організовувати волонтери ЛОМГО «Молода Лемківщина». Під час фестивалю експонувалась виставка Львівського товариства «Лемківщина» про депортацію українців Закерзоння 1944-1951 рр. та експозиція Музею-садиби родини Антоничів під назвою “Усоте прославляю буйноту життя” про життя та творчість поета Богдана-Ігора Антонича. Біля сцени була встановлена карта Лемківщини, на якій усі бажаючі могли позначити місце, з якого походять їхні предки. Крім цього Фундація дослідження Лемківщини експонувала книги про історію і культуру Лемківщину, які можна було придбати.

14138070_1585190561776304_3033249218226540399_o

Цього року вперше протягом усього «Гомону Лемківщини» можна було переглядати документальні фільми та спогади про депортацію з Лемківщини, які показувались в режимі нон-стоп. Зокрема, «Війна і зброя (УПА на Закерзонні)», «Остання подорож додому», «Двері Лемківщини», «Отець Кадило», «Срібна земля», «Бандерівці» (Чехія) тощо. Також з ініціативи Львівської обласної організації «Молода Лемківщина» для дітей було організовано майстерня з розмальовування мальованок. Разом з тим народні майстри проводили майстри-класи з писанкарства, виготовлення ляльки-мотанки і яворівської іграшки, бісероплетіння тощо.

Під час фестивалю усі бажаючі могли брати участь у спортивних заходах, серед яких фрізбі, настільний теніс, бадмінтон, футбол і волейбол. Завдяки роботі інструкторів з алтимат-фрізбі та бадмінтону гості фестивалю мали можливість спробувати власні сили за правилами цих видів спорту.

Тарас Радь, Мирослав Дмитрах

Опубліковано
В категорії Новини

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *